Мојата кујна

Брза пита од компири

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:
* 3 јајца
* 1 компир
* 50 мл млеко
* 50 гр рендано сирење
* 1 лажица маслиново масло
* Сол по вкус

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Скршете ги јајцата и изматете ги со сол. Додајте го ренданото сирење и мешајте ја смесата со вилушка. На крајот додајте го млекото, полека мешајќи со вилушката. Премачкајте една тава за печење со маслиновото масло.
Сварете го компирот и исечете го на тенки кришки. Додајте ги на смесата со јајца. Додајте малку масло и малку сол, па префрлете ја смесата во тавата за печење. Печете ја 15 до 20 минути на 180 степени во загреана рерна или додека не зарумени.
Љубителите на кромидче секако може да си додадат 1 мало кромидче.

Напиши коментар