Мојата кујна

Чоколаден колач без јајца и млеко

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

ЗА КОРАТА:

*400гр брашно

*6 лажици какао (100%)

*330гр шеќер

*2 лажчиња сода бикарбона

*2 лажичиња оцет 7%

*150мл масло

*450мл вода

*1 лажиче екстракт од ванила

ГЛАЗУРА:

*100гр какао (100%)

*250гр шеќер во прав

*50мл масло

*100мл топла вода

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

* Загрејте ја рерната на 175 степени.

* Подгответе плех со 34×26см, и намачкајте го со масло.

* Во сад измешајте ги сите суви состојки.

* Во посебен сад измешајте ја водата, маслото, оцетот и екстрактот од ванила, а потоа додадете ги во сувите состојки, добро измешајте и истерете ги во плехот за печење. *Печете околу половина час .

* Печениот колач премачкајте го со веќе подготвената глазура. ( Загрејте ја водата па полиете ја со какао и добро измешајте, додадете ги останатите состојки и соединете).

 

Напиши коментар