Здраво тело

Чудотворен мелем. Природна маст која лекува многу болести. Оригинален рецепт!

Маста е мошне едноставна за подготовка, и исто така е и многу ефикасна. Оваа чудотворна маст е во состојба да излекува многу болести. Ова чудо од маст лекува : бронхитис, отитис, ангина, отоци, модрици, отворени рани, пукнатини на рацете и нозете, воспаление на јајниците, трофички чиреви, женски болести. Исто така успешно се користи и за изгореници. Во зависност од болеста, маста ја употребувате така што: ја мачкате, ставате облоги, втривате. Дури може да се користи и за внатрешна употреба: половина лажичка три пати дневно пред јадење. Маста е апсолутно безопасна.

Чудо од маст. Подготовка:

За оваа маст ни е потребно :

-1 јајце

-400 мл растително масло ( кантарион на пример )

-парче пчелин восок-околу 60 гр (од прилика големина на 2 кутивчиња кибрит )

– Варено јајце. Потребна ни е само 1 жолчка од јајцето.

Го ставаме во тањир и малку го гмечиме.

– Во емајлиран сад го ставаме маслото

– Парчето восок го ставаме во маслото

– Го ставаме садот на тивок оган и чекаме додека восокот не се истопи

– Кога ќе слушнеме пуцкање“ ја земаме жолчката и со прсти фрламе во маслото со восок, по малку, трошка по трошка

– Маслото ќе почне да се пени, па бидете спремни брзо да го тргнете садот од оган

– Кога ќе се смири маслото повторно вратете го на шпоретот

– Продолжете да ставате од жолчката до крај, постојано мешајте со лажица

– Смесата ќе ја промени бојата и ќе стане темно кафена

– Го тргаме садот од шпоретот и оставаме на 15 – 20 минути

-Процедуваме преку најлон ( чорапа ), газа, или цедалка со ситно сито.

– Остатоците од жолчката ги фрламе

Кога ќе се излади маста , ставете ја во стаклена тегла и затворете со капак. Маста може да се чува во фрижидер до 10 месеци. Маста е мошне ефикасна. Ако се користи за облоги, прво е потребно да ја загреете на водена пареа (на од прилика 40 степени )

1. Воспаление на синуси.

Истопете една лажица маст  на каша и веднаш ставете ја во пипета. За маста да не се стегне, направете го ова бргу. Капнувате во носот два пати дневно на интервал од еден час. Лекарите тврдат дека можете да се ослободите и од месечниот синузитис. Маста ги „пробива“ синусите и го повлекува на себе сиот гној со голема јачина.

2. Гноен отитис

Свиткано парче од газа , натопено во маста го ставате во увото . Покрај ова мачкате и позади увото. Маста го извлекува сиот гној. Вака се лекуваат сите отитиси, не само гнојни.

3. Гнојна ангина, апцеси во грлото, воспаление на крајниците

Ставате маст во грлото и исто така ставате облоги на вратот. Ако го правиме ова навечер, повторувајќи ја процедурата 2-3 пати, апцесот утрото ќе пукне.

4. Бронхитис, болка во желудникот, чирови на телото, јачмен на очите.

Три пати на ден пред јадење, земјате по половина лажичка маст.

5. Женски болести: фибромиома до 10 недели, циста на јаниците, воспаленија, маститис.

Во вагината се ставаат тампони со оваа маст наутро и навечер. Постојат тврдења дека од цистата ќе останат само спомени. За фибромиомите ќе треба подолго време. Кај маститис, на градите се става хартиена салфетка, натопена во маста и одозгора најлон кеса. По можност да се менува на секои 2 часа.

6. Изгореници, чиреви, рани, отоци, забоболка, болки во зглобовите, сето ова се лекува со оваа маст. Се нанесува на заболеното место преку ноќ и се замотува. Можете и само со парче памук, натопено во маст, ако раните не се големи. Ќе се изненадите со резултатот! Кај забоболка – маста се зема со чист прст и се мачка на болниот заб и непце, болката ќе ја снема. Трофички чиреви, гангрена: исто така ставате хартиена салфетка натопенаво маста и менувајте ја на секои 2 часа. Од раната обилно ќе тече гној. Ќе се убедите и сами како ќе напредува ова спасоносно лекување.

8. Хемороиди

– Се прави тампон од газа и се става во анусот преку ноќ, 8-10 дена или додека не дојде до подобрување.

9. Се што се мачка – го нанесувате навечер. Облогите на болните зглобови, колена- ги замотувате.

10. Маста е добра и за зацврстување на ноктите- втријте на ноктите преку ноќ. Сите болести ќе почнат да се повлекуваат, благодарејќи и на оваа маст, чудо-мелем.

Напомена : восокот мора да биде природен, пчелин. За надворешна употреба може да се користи и било кoe растително масло . За внатрешна употреба подобро е маслиново.

Напиши коментар