Мојата кујна

Десерт кој ќе ве остави без зборови

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 15гр шеќер во прав

* 15гр путер

* 500гр путер тесто

ЗА КРЕМОТ:

* 2 јајца

* 80гр шеќер во прав

* 40гр брашно

* 300мл млеко

* 2 лажици рум

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Ја мачкаме тавата  и го ставаме тестото. Го мачкаме со путер и го оставеме да отстои 10 минути. Го попрскуваме малку со вода, го посипуваме со шеќер во прав, дупчиме со вилушка и го ставаме да се пече на 200 степени околу 15-20 минути.

За кремот: Во сад ги матиме јајцата со шеќерот, го додаваме брашното и мелкото. Ја ставаме семсата на шпорет да зоврие, постојано мешајќи.  Вариме 15 минути на тивок оган, постојано мешејќи. Го додаваме румот, мешаме и оставаме да се излади.

Го разделуваме испеченото тесто на три еднакви ленти па помеѓу секоја од нив мачкаме од кремот. И се така додека ги покриеме сите. На крајот завршуваме со кора.

Последната кора ја посипуваме со шеќер во прав.

Напиши коментар