Убавина

Домашен лосион од магдонос. Чисти и ја избелува кожата на лицето од флеки и пеги

Домашниот лосион од магдонос ќе ви помогне да ја избелите и да ја исчистите кожата на лицето. Ќе ја ослободи вашата кожа од пигментните флеки и пеги и ќе и го врати здравиот тен. Овој лосион исто така одлично го отстранува црвенилото на кожата и ја штити од појава на брчки. Одличен е и за нега на чувствителното подрачје околу очите. Помага во елиминирање на акни и митисери. Можете само да го подготвите и да го користите секојдневно за нега на лицето.

Домашен лосион од магдонос. За нега на мрсна и комбинирана кожа на лицето. Рецепт.

* 2 лажици исецкан свеж (или сув) магдонос полиете со 200мл врела вода и варете го на тивок оган 15 минути.

* Отстранете го од огнот и оставете да с излади. Исцедете го и додадете 1 лажиче сок од лимон или јаболков оцет.

* Користете го лосионот за кожата на лицето наутро и навечер.

Чувајте го во фрижидер 5-6 дена. Потоа направете нова доза.

Доколку сакате да се ослободите од подочниците и црвенилото, подгответе го истиот лосион, но без да додавате лимонов сок.  Натопете памук во лосионот и ставајте на очите наутро и навечер оставајќи да делува 5 минути.

https://www.youtube.com/watch?v=yFiF7t22kwY

Напиши коментар