Мојата кујна

Домашна чоколада со ориз

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 200 мл слатка павлака

* 150 гр путер

* 500 гр чоколада

* Оризови снегулки

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

На пареа растопете ја чоколадата со слатката павлака и убаво измешајте.  Потоа додадете го путерот и мешајте додека не се растопи. Потоа тргнете го садот од пареа и ставете ги оризовите снегулки. Сипете ја смесата во сад обложен со фолија и ставете го садот во фрижидер да се стегне убаво.

Напиши коментар