Мојата кујна

Домашно чоколадо со мед!

Највкусното чоколадо кое не може да се купи од продавница… Пробајте нема да зажалите !!!

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

400 грама мед

500 грама какао

200 грама маргарин

100 грама измелени ореви

1 лажичка цимет

50 грама чоколадо

НАЧИН НА ПОДГОВОТКА:

Медот и какаото варете ги околу половина час на умерен оган со повремено мешање. Смесата ќе биде готова кога со лажицата со која мешате при мешањето ќе го видете дното на садот во кој варите. Кога смесата ќе биде готова тргнете ја од оган и ставете ги сите состојки освен чоколадото и убаво измешајте додека не добиете еднолична маса. Чоколадото треба да се стопи па потоа да се додаде.

Смесата излијте ја во калап премачкан со масло.

Кога ќе се олади исечете го домашното чоколадо во форма по желба.

Совет:

Декорирајте со топено чоколадо.

Уживајте!!!

Напиши коментар