Убавина

Домашно средство за подмладување на лицето за 10 години!

За да може вашата кожа да биде убава, стегната и здрава, не е неопходно постојано да користите скапи козметички производи со сомнителен ефект. Можете многу лесно сами да си подготвите домашен крем против брчки кон кој ќе додадете коњак.

Овој алкохол има без сомнение докажано позитивно дејство врз кожата на скалпот и лицето. Затоа се користи и во домашни маски против косопад.

Тој содржи антибактериски и омекнувачки својства го подобрува крвотокот и ги тонизира клетките на кожата.

Погледнете ја и рецептата: Измешајте една жолчка од јајце, 2 лажици коњак, 1 лажицамед, 100гр павлака и 1 лажица сок од лимон.

Смесата се става во стаклен сад и во фрижидер. Нанесувајте од кремата против брчки секоја вечер на добро исчистена кожа со помош на памук. По еден час исплакнете го лицето со ладна вода.

 

Напиши коментар