Рецепт за домашна маст за лекување на хемороиди

Потребни состојки:

1 лажица мед

10 г прополис

50 мл сончогледово масло

50 г пчелин восок

Подготовка:

1.Медот се размешува енергично заедно со прополисот се додека да се добие хомогена смеса. Потоа ставете ја во стаклен сад и чувајте во фрижидер за да се стврдне.

2.Во друг сад ставете ги маслото и пчелиниот восок па загревајте на тивок оган се до мигот пред да зоврие. Тогаш тргнете го од огнот и оставате малку да излади.

3.Не сосема изладено, на 60-70 степени му ја додавате смесата од медот и прополисот, па сето заедно добро го мешате.

4.Се чува во стаклена тегла во фрижидер.

Употреба:

Формирајте чепчиња кои ќе ги ставите во длабоко замрзнување. Секоја вечер, добро измијте се со студена вода и ставете по едно чепче за да делува преку ноќта.

Правете го ова до излекувањето.

Напиши коментар