Спорт

Федерер повторно на врвот!

Роџер Федерер го освои АТП турнирот во Дубаи, откако во финалето го совлада Томаш Бердих со 3:6, 6:4, 6:3.

Ова е неговата шестата титула во Дубаи (2003, 2004, 2005, 2007, 2012, 2014), односно вкупно 78-ма во кариерата.

Швајцарецот имаше 25 победи и 23 неизнудени грешки, додека Бердих, кој фуриозно го одигра првиот сет, на крајот имаше 20 победи и 29 неизнудени грешки.

Турнирот во Дубаи се играше за награден фонд од 1,9 милиони евра.

Напиши коментар