Мојата кујна

Грчка пита: Ништо поедноставно и полесно! Дури и ако не сте мајстор во кујната

Нема ништо поедноставно и полесно! Дури и ако не сте мастор во кујната, оваа пита ќе ви испадне одлично. Вкусно, а брзо и лесно за подготовка!

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 4 јајца

* едно пециво

* 14 преполни лажици брашно

* кисело мелко

* чаша масло (околу 200мл)

* 250-300гр сирење (најдобро ситно сирење или фета)

* малку сол

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Сите состојки изматете ги со миксер. Смесата ставете ја во подмачкан плех и печете на 250 степени околу 45 минути.

Совет плус: Во смесата можете да додадете и шунка, зеље, или зеленчук по желба! Исто така, можете да додадерте и сусам или малку ким.

 

1 Коментар

Напиши коментар