Направи Сам

Идеална мешавина: Ослободете се од перутот со помош на маска од лимон и маслиново масло!

До појавата на првут може да дојде поради лоша исхрана, стрес, временските услови и многу други фактори.

Чешањето и првутот можат да бидат многу непријатни а корисен сојузник во овие ситуации може да биде мешавината од лимон и маслиново масло. Лимоновата киселост може да доведе до ослободување на сите лушпи од сувата кожа, додека маслиновото масло го регенерира скалпот.

Се мешаат две лажици сок од лимон, две лажици маслоново масло и две лажици вода и со смесата се права масажа на скалпот.

Потоа мешавината се остава да отстои 20 минути и косата се мие со шампон. Третманот може да се применува на секои две недели.

Напиши коментар