Здраво тело

Како да подготвите лековита смеса против стомачни тегоби

Надуеност, гасови или болки во стомакот се последица на недоволно соџвакана храна. Пробајте го следниот лековит рецепт и ослободете се од овие тегоби…

Промешајте лажичка мускантно оревче и пола лажичка ким во прав со малку вода. Мешајте се додека не добиете густа смеса, како паста.

Чувајте ја на ладно место. Во случај на стомачни проблеми, згрејте 2дл вода, додадете 3 гр. од смесата и мешајте 30 секунди додека не се раствори. Кога истата ќе се олади, можете да се напиете.

 

 

Напиши коментар