Мојата кујна

Лесен летен ручек: Ролнички од модар патлиџан

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 2 модри патлиџани

* сол

* 50гр ориз

* 2 главици кромид

* 2 чешниња лук

* 1 врска босилек

* 100гр пире од патлиџан

* 150гр мелено месо

* 5 лажици масло

* бибер

* 3 лажици крем сирење

* 100мл бело вино

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Исечете ги модрите патлиџани на тенки кришки, ставете сол и оставете ги да пуштат вода.

Обарете го оризот. Исецкајте го босилекот, лукот и кромидот. Исецкајте го патлиџанот.

Пропржете ги во масло кромидот, додадете го лукот и месото, па на крајот босилекот.

Отстрабете ги од огнот па додадете го оризот и крем сирењето. Загреете ја рерната на 200 степени.

Исушете го модриот патлиџан, па на секоја кришка ставете од подготвената смеса и малку сос од патлиџан.

Завиткајте ги во ролна, зачврстете ги со чепкалка за заби и наредете ги во подмачкан ватростален сад. Додадете вода. Печете 15 минути.

Подготвените ролнички украсете ги со свеж босилек.

Напиши коментар