Мојата кујна

Лесна торта со кокос и ореви

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

*7 белки

*200гр шеќер

*200гр мелени ореви

*50гр брашно

ФИЛ:

*7 жолчки

*2 пудинга од ванила

*150гр шеќер

*7,5дл млеко

*150гр путер

*100гр кокос

*100гр темно чоколадо

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

За кората, изматете ги белките како снег, додадете ги останатите состојки и испечете. (плех 20/35)

Кората печете ја на 180 степени околу 25 минути.

За филот: сварете ги во млеко изматените жолчки, пудингот и шеќерот.

Филот изладете го и додадете го путерот.

Поделете го филот на половина, па во едната половина додадете го кокосот, а во другата чоколадото.

Редете: кора-кокос крем – чоколаден крем.

Пријатно!

Напиши коментар