Мојата кујна

Макарони на грчки начин

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 300 гр макарони

* 200 гр фета сирење

* 100 гр зелени маслинки

* 200 мл бело вино

* 200 мл супа

* 2 главици кромид

* 3 млади кромидчиња

* 4 домати

* 2 лажици масло за јадење

* сол и бибер

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Сварете ги макароните. Во меѓувреме исчистете го кромидот и исецкајте го на коцки. Младиот кромид исечете го на тркалца. Доматите попарете ги со топла вода, за да може полесно да ги излупите. Исецкајте ги и нив. Загрејте го маслото и додадете го кромидот. Кога ќе се запржи додадете го младиот кромид, супата, виното и оставете на кратко нека се динста. Потоа додадете ги макароните и доматите и зачинете по желба. Додадете го и фета сирењето, и се заедно да се пропржи. На крајот ставете ги и маслинките исечени на парчиња. Послужете додека јадењето е топло. Може да го украсите вкусното јадење со гранчиња босилек.

Напиши коментар