Убавина

Маски од варен компир со кои ќе ги избришете акните и подочниците

Варениот компир содржи сè што му е потребно на вашето лице. Во комбинација со некои други состојки може зачително да допринесе за вашиот убав изглед.

За воспалена кожа и акни

Сварете еден голем компир. Излупете го и испасирајте го. Додајте му малку лимонов сок. Потоа со топлата маска намачкајте ги критичните делови. Оставете нека отстои 20 минути.

За избелување на флеките и подочниците

Направете лосион од иста количина на лимонов сок и сок од компир. Во лосионот додадете и малку лозова ракија. Со памук чистете го лицето. Ефектите ќе бидат поголеми од што очекувате.

За сува кожа

Еден варен компир испасирајте го. Во него додајте една лажица кисело млеко, едно јајце и малку мед. Со топлата смеса прекријте го лицето, деколтето и дланките. За поголем ефект ставете фолија.

Напиши коментар