Мојата кујна

Најдобриот рецепт за баклава

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

*c500гр кори

* 300гр сецкани ореви

* 100гр мелени бисквити

* 250гр путер

ЗА СИРУПОТ:

* 700гр шеќер

* 3,5дл вода

* 1 лимон

* 1 лажица ванилин шеќер

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Ставете две кори една преку друга, а потоа исечете ленти со должина од 30см и ширина 7см. На почетокот на лентата ставете малку сецкани ореви и малку мелени бисквити, а потоа лентата завиткајте ја наизменично, да формирате триаголник. Готовите баклави наредете ги во плех една до друга, а потоа секоја баклава малку засечете ја со нож на неколку места. Истопете 250гр путер и додека путерот е сеуште топол полиете од него врз секоја баклава. Почекајте 2-3 минути додека путерот не упие.

ПОДГОТОВКА НА СИРУПОТ:

Сварете 700гр шеќер во 3,5 литри вода, па додадете го шеќерот од ванила и исцедете лимон.

Баклавите печете ги во претходно загреана рерна 40 минути на 170 степени. Откако ќе се испечат полиете ги (додека се сеуште топли) со претходно изладениот сируп.

Напиши коментар