Мојата кујна

Најдобриот рецепт за домашни еклери

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 80гр путер

* 1,25дцл млеко

* 125гр брашно

* малку сол

* 3 јајца

ЗА ФИЛОТ:

* 200мл шлаг

* 1 јајце

* 30гр шеќер

* 1 лажиче екстракт од ванила

* 1 лажиче густин

ЗА ЧОКОЛАДНАТА ГЛАЗУРА:

* 50гр чоколадо

* 1 лажица шеќер

* 1 лажиче густин

* 50мл млеко

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Ставете ги млекото и путерот да зовријат, додадете сол и брашно и брзо мешајте да не се создадат топчиња. Отстранете ги од огнот, малку да се изладат и додавајте едно по едно јајце. Со шприц за тулумби правете еклери, печете ги 5 минути на 200 степени па 25 минути на 180 степени. Потоа исклучете ја рерната и оставете ги еклерите да се изладат во неа. Откако ќе се изладат пресечете ги по должина и филувајте ги.

ФИЛ:

На пареа изматете ги јајцето и шеќерот, додадете едно лажиче екстракт од ванила. Изладете го кремот и во него малку по малку додавајте ја павлаката за шлаг и матете. Со кремот филувајте ги еклерите.

Глазура од чоколадо:

Мелкото, шеќерот и чоколадото ставете ги на оган да се истопат. Додадете го гусинот и мешајте. Глазурата премачкајте ја врз еклерите.

Напиши коментар