Направи Сам

Најефикасниот лек до сега: Лекува кашлица, бронхитис и ларингитис!

Оввој пијалок може да ја излекува дури и најкомплицираната кашлица, која не успева да се лекува со модерната медицина.

За подготовка на пијалокот  за кашлица, прво треба да се провриете  чаша (250 мл) млеко.

Потоа додадете лажица путер (маргарин ) и една лажица мед.

Измешајте и додадете во  чашата  добро изматено јајце и 1/4 лажичка сода бикарбона.

Ова е многу ефективен народен лек не само за кашлица, успешно третира бронхитис, ларингитис и traheitis кај децата и возрасните.

Лекот се зема пред спиење, најмалку 5 дена.

Наместо путер (маргарин), за подобар ефект, во млекото може да се стави ова- чудо-мелем.

За возрасни 1 лажичка, за деца 1/2 лажичка.

Ова е одлично средство и за исфрлање на секретот:

Загрејте ги следниве состојки и испијте ги во текот на денот – половина наутро и половина навечер :

2 лажици маслиново масло

Сок од лимон 2 лажици

2 лажици вода

1 лажица мед

Напиши коментар