Мојата кујна

Највкусните ќебапчиња од пилешко

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

 • 500 гр мелено пилешко месо ( можете да го купите или само да го сомеете дома)
 • 2 лажици павлака
 • 150 гр. кашкавал
 • 50 гр. пармезан
 • 50 гр. сланина
 • 3 лажици лебни трошки
 • 2 лажици сечкан магдонос
 • половина главица ситно сечкан кромид
 • 1 јајце
 • масло
 • сол и бибер

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Во еден сад добро соединете го меленото пилешко месо, изренданиот кашкавал, ситно сечканата сланина, пармезанот, магдоносот, павлаката, кромидот, живото јајце и лебните трошки.

Додадете ги зачините по вкус и убаво измесете ја смесата за да се добие изедначена маса.

Добиената смеса оставете ја да отстои 60 минути во фрижидер.

Потоа извадете ја и со раце формирајте ќебапчиња.

Пржете ги ќебапчињата на врело масло додека не поцрвенат од сите страни.

Напиши коментар