Здраво тело

Направете го овој древен рецепт кој ќе ви ја врати енергијата

Се работи за мошне едноставен еликсир кој се подготвува само од две драгоцени основни состојки, а тоа се таан и мед…

Како да го направите:
Соодносот е 1:1
Во тегла ставате половина сусамов таан половина тегла мед. Земате дрвена лажица со подолга рачка и со рачката почнувате да мешате во теглата. Полека во ритмички движења во еден правец. Како мешате смесата станува погуста, мешањето станува потешко.
Кога ќе јадете само со пластична или дрвена лажичка никако со метална, во спротивно ги уништувате корисните состојки во медот.

Медот е ризница од витамини и минерали.
Сусамот е прекрасен извор на калциум, железо, магнезиум, манган, селен и бакар и фитостероли, витамини од групата Б, сезамин, состојка која го штити црниот дроб.

Медицински бенефит:
-го регулира холестеролот;
-превенира создавање на тромб-згрутчување на крвта;
-отстранува цревни паразити;
-лечи хемороиди пропратени со крварење и болки;
-се употребува против акни,чиреви;
-го намалува крвниот притисок;
-ја регулира нередовната столица;
-како прекрасен извор на витамин Е ја обновува и заштитува кожата;
-лекува артритис  и
-астматични напади.

На почетокот, ако до сега не сте го пробале, треба внимателно по малку и тоа ЗАДОЛЖИТЕЛНО на празен желудник за да може најдобро да се искористи во организмот. Ви препорачувам на сабајле бидејќи е и калоричен, а преку ден вие се трошите така најдобро вашиот организам ќе го искористи без да ги складира шеќерите и мастите кои ги содржи во себе.

Напиши коментар