Мојата кујна

Направете вкусна летна мусака

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

*1кг тиквица,

*1 павлака,

*100мл зејтин,

*сол,

*100г брашно,

*2 јајца,

*1 чешне лук

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Исечете ги тиквиците на кругчиња, посолете ги и оставете ги водата да излезе од нив. Од брашното, јајцата и водата направете смеса за поховање. Во смесата извалкајте ги тиквиците и испржете ги на загреан зејтин. Наредете ги во сад за печење, премачкајте со павлака, додајте исечкан лук, па повторете ја постапката додека имате материјал.

Напиши коментар