Мојата кујна

Направете вкусни корпички од компир

Потребно:

 • 200 грама шунка
 • малку сол
 • 100 грама путер
 • 50 грама презла
 • малку  морско оревче
 • 100 милилитри масло
 • малку мајоран
 • 1000 грама компир
 • 1   жолчка
 • 50 грама брашно
 • 2   Јајца

 

Подготовка:

 

Компирите се варат заедно со лушпата. Потоа се лупат, се гмечат или пасираат, се додава омекнатиот путер, јајцата и малку сол. 

Тестото добро се меша да стане компактно, а потоа се сече во дебелина од еден сантиметар и се прават крофнички. Шунката ситно се сече, се додава жолчка, малку презла, мајоран и рендано морско оревче. На половина погачки се става малку фил и се покрива со друга погачка. 
Краевите се притиснуваат да се залепат и се пржат во загреано масло. 

Напиши коментар