Мојата кујна

Ова е највкусниот колач со ванила

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

Тесто:

* 4 јајца

* 15 лажици шеќер

* 15 лажици брашно

* 15 лажици масло

* 15 лажици млеко

* 2 пакетчиња ванила шеќер

* 1 пакетче прашок за пециво

Фил:

* 2 пакетчиња ванила пудинг

* 500 мл млеко

* 1 филџан шеќер

* 2 пакетчиња ванилин шеќер

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Се мати тестото од наведените состојки. Па половина од тестото се исипува во тепсија претходно подмачкана и се пече на 180 степени околу 5 минути. За тоа време се прави пудингот според упатството на нашиот рецепт.

Потоа врз недопечената кора се додава врелиот пудинг, а другата половина од тестото се исипува врз пудингот. Колачот се враќа во рерна и се пече до крај. Додека е врел се поросува со кристал шеќер.

1 Коментар

Напиши коментар