← НАЗАД НА БОЗА

Палачинки со чоколадо и кокос

Палачинки со чоколадо и кокос
1451 Читања

Состојки: 100 гр брашно, 30 гр шеќер во прав, 2,5 дл млеко, 2 јајца, 5 дл пиво, 30 гр путер

За фил: 3 дл неутрална павлака, 150 гр бело чоколадо, 50 гр кокос, 50 гр бадем, 50 гр лешник

За декорација:  50 гр млечно чоколадо, неколку листови свежо нане

Подготовка:

1. Во сад измешајте го брашното и шеќер во прав. Во друг сад измешајте млеко, јајца, иво и истопен путер. Соединете сè и испечете тенки палачинки.

2. Изматете ја неутралната павлака и во неа полека додавајте бело чоколадо стопено на пареа.

3. Во добиената маса додадете кокос, бадем и лешник.

4. Ставете фил на палачинките, испрскајте ги со стопено чоколадо и украсете со листови нане.

 

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk