Мојата кујна

Печени компири со пармезан

ПОТРЕБНИ СОСОТЈКИ:

* 6 компири

* 1/4 чаша стопен путер

* изрендан пармезан

* лук во прав

* мајчина душица, босилек, оригано

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

  • Измиjte ги компирите и исечете ги по должина.
  • Плехот за печење премачкајте го со путер.
  • Врз путерот ставете го пармезанот измешан со лукот во прав.
  • Додадете мајчина душица, босилек и оригано.
  • Одозгора ставете ги компирите.
  • Печете на температура од 200 степени, 40-45 минути.
  • Чувајте ги компирите во рерна 4 минути.
  • Служете со кисела павлака.

Напиши коментар