Мојата кујна

Пократок рецепт за чоколадна торта не сте виде

Рецепт за чоколадна торта, едноставна за правење и лесна за јадење- торта од чоколадо која едноставно ќе ве воодушеви. Состојките се ставаат во сад и се мешаат. Па кој не би ја пробал?

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 250 грама брашно

* малку повеќе од половина од прашок за пециво

* 200 грама шеќер во прав

* 200 грама какао

* 4 грама ванила во прав

* 2 јајца

* 125 грама путер, стопен

* половина чаша млеко

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Сите состојки ставете ги во средно голем сад. Матете две до три минути со електричен миксер додека сета смеса не се поврзе и стане мазна. Рерната загрејте ја на 180 степени целзиусови. Во калап за торта со ширина од 20 сантиметри ставете хартија за печење. Смесата излијте ја во калапот и печете околу 45 минути. Кога ќе се олади, посипете  ја со шеќер во прав.

Напиши коментар