Спорт

Познати четврт финалистите за Лига Европа

УЕФА ја направи ждрепката преку која се дознаа четвртфиналистите кои ќе играат за Лига Европа.

Минатосезонскиот финалист Бенфика, за противник во четвртфиналето го доби холандскиот АЗ Алкмар, додека Јувентус на чии стадион ќе се игра финалето, ќе игра против Олимпик Лион.

Четвртфинални двојки во Лига Европа:

  • АЗ Алкмар-Бенфика
  • Олимпик Лион-Јувентус
  • Базел-Валенсија
  • Порто-Севилја

Првите четвртфинални средби ќе се одиграат на 3 април, а реваншите се на програмата на 10.април.

Напиши коментар