Мојата кујна

Превкусна торта со мед

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

За кора:

 • 3 јајца
 • 8 лажици шеќер
 • 3 лажици мед
 • 1 лажица сода бикарбона
 • 23 лажици брашно

За фил:

 • 1л млеко
 • 4 лажици шеќер
 • 9 лажици брашно
 • 250гр маргарин
 • 200гр шеќер во прав

за декорација:

 • неколку парчиња ореви
 • 200гр шеќер

НАЧИН НА ПШОДГОТОВКА:

Јајцата, шеќерот, мед и сода бикарбона варете на пареа 5-10 минути, па тргнете од оган. Во врелата смеса додадете три лажици брашно и добро помешајте, потоа додадете во четири наврати по пет лажици брашно и добро измешајте. Од смесата испечете две кори, секоја по половина час на 180 степени. За фил сварете пудинг од брашно и млеко со четири лажици шеќер, а кога ќе се олади, додадете маргарин изматен со шеќер во прав. Тортата филувајте ја и одозгора премачкајте ја со филот. Карамелизирајте го шеќерот и додека е топол натопете ги оревите и ставете ги на мазна хартија. Шеќерот оладете го, измелете го и украсете ја тортата.

Напиши коментар