Здраво тело

Рецепт: Ориентален чај за чистење на организмот од паразити и токсини

Следува древен народен рецепт за супер чај кој лекува преку 50 тегоби, а содржи прекрасни лековити ориентални зачини: кукурма, каранфилче, ѓумбир, цимет, кардамом…

Куркумата уште од древни времиња се користела во Индија за отстранување на отровите од организмот, при мачнини, повраќање и глисти во цревата, а денес е докажано дека помага при превенција и лекување од карцином и деменција.

Каранфилчето е одличен сојузник при лекувањето на различни инфекции, а ѓумбирот ја поттикнува циркулацијата.

Ориентален чај за здравје

Потребни состојки:

-Половина к.лажичка ѓумбир

-Половина с.лажица цимет

-Половина к.лажичка каранфилче

-1/6 к.лажичка куркума

-Прстофат кардамом

-Чаша и половина (1 ½ ) вода

-Половина ( ½ ) чаша млеко

-По желба, малку мед.

Подготовка:

Измешајте ги сите состојки и прелијте ги со чаша и половина зовриена вода.

Ако зачините не ви се смелени, тогаш морате да го оставите чајот да зоврие на умерена температура 5 минути, заедно со состојките.

Сето добро промешајте го, а потоа додајте половина чаша врело млеко.

Чајот пијте го непроцеден во текот на денот, колку што сакате.

Овој чај енергизира и помага при чистење на организмот од паразити и токсини, при настинки, пад на имунитетот, а помага и при многу други тегоби.

Напиши коментар