Мојата кујна

Салата од брокула

Потребни состојки:

 • 400гр брокула
 • 100гр испржена и исецкана сланина
 • 1 јаболко
 • ½ чаша суво грозје
 • ½ чаша рендано сирење
 • ½ исецкан кромид

Сос:

 • 250мл мајонез
 • 2 мали лажички оцет
 • 1 лажичка шеќер
 • ½ мала лажичка сусам
 • ¼ мала чажичка сол и бибер

Начин на подготовка:

Во мала чинија и споете ги и во голема чинија измешајте ги состојките за салата. Оставете ги во фрижидер до употреба. Во голем сад измешајте исецкана брокула, сланина, јаболко, суво грозје, сирење и кромид. Додадете сос за салата и добро помешајте. Чувајте во фрижидер еден час пред сервирање.

Напиши коментар