Спорт

Серена освои нова титула во Мајами!

Серена Вилијамс ја освои седмата титулата во кариерата на турнирот во Мајами, откако во финалето за два часа игра ја совлада Ли На со 2:0 (7:5, 6:1). Вилијамс до титулата стигна иако имаше само 42 отсто реализација на првиот сервис, а во мечот имаше 29 директни поени и исто толку неизнудени грешки.

Ли имаше свои шанси, но не успеа да ги искористи, бидејќи во првиот сет водеше со 5:2, два пати сервираше за освојување на сетот, но Серена секогаш го имаше вистинскиот одговор. Ли забележа 16 директни поени и дури 37 неизнудени грешки.

Серена Вилијамс и На Ли, во Мајами го одиграа својот 12-ти меч, а Американката која ја освои 59-та титула во кариерата ја забележа 11-та победа.

Напиши коментар