Мојата кујна

Сладолед од Нутела: Рецепт за почетници од само 4 состојки

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

*Ено мало пакување Нутела

*500-600мл слатка павлака

*300-400гр полномасно млеко

*чоколадо со лешници или бело чоколадо

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Во сад за матење ставете ја слатката павлака и млекото

0

 

 

Со миксер добро изматете ги состојките додека не добиете кремаста, бела смеса

00

Во смесата додадете ја Нутелата, и се добро измешајте додека смесата не стане пастелно кафена. Бидете трпеливи бидејќи на Нутелата ќе и биде потребно повеќе време да се стопи и да се соедини со останатиот дел од смесата.

Чоколадото иситнете го на парчиња, додадете го во смесата и се добро измешајте.

Сладоледот ставете го пласичен сад со поклопец, ставете го во замрзнувач 4 до 5 часа и вашиот сладолед е подготвен!

Напиши коментар