Убавина

Сламка во сокот создава брчки, зелениот чај ги ублажува

Годините, излегувањето на сонце често предизвкува проширување на порите на лицето. Стеснувањето помага со миење на лицето со ладна вода или со коцки мраз, маска од глина или лимонов сок, редовно чистење и пилинг.

-На масната кожа потребно и е средство за чистење со салицина киселина,која ги раствора насобраните себум и го спречува неговото задржување во порите, вели доктор дерматолог Fredrik Brand, а пренесува “24 часа”.

-Пушењето го уништува еластинот и колагенот а повеќе од еден алкохолен пијалок во крвотокот потенцира воспаление кое, често се повторува, го забрзува опуштањето на лицето,рече Бренд.

-Зелениот чај подмладува поефикасно доколку се нанесува на лицето. Полифенолите од чај ја штитат кожата од апсорбација на УВ зраците и ги уништува штетните слободни радикали, вели американскиот научник Stephen Hsu.

Сламка во чашата во сокот е само за украс

Секојдневните несвесни покрети, успат и со намигнувањето или намуртувањето го забрзува стареењето на кожата, тврдат стручњаци.

Не заборавајте да го негувате вратот и рацете

Ако темелно водите грижа за секојдневната нега на кожата на лицето за да биде убава и затегната, застанете и размислете дали еднакво се грижите за кожата на вратот и рацете.

Напиши коментар