Мојата кујна

Сочен, брз, лесен и многу вкусен: Експрес колач со јаболки и чоколадо

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 2 шољи рендани јаболка

* половина шоља шеќер

* 1 шоља гриз

* 1 јајце

* 1 шоља мелени ореви

* 1 шоља суво грозје или брусница

* половина шоља масло

* 1 прашок за пециво

*1 шоља млеко

ЗА ГЛАЗУРАТА:

* 100гр чоколадо за готвење

* половина шоља млеко

* 2 лажици маргарин

*4 лажици шеќер

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Од горенаведените состојки направете изедначена смеса, ставете ја во подмачкан и побрашнет плех или врз хартија за печење и печете на 180 степени околу 20-30 минути.

Рерната треба претходно да биде загреана. Оставете го колачот да се излади. Подгответе ја чоколадната глазура, односно прелив од горенаведените состојки и полиете го колачот. Колачот е многу сочен, не се користи брашно бидејќи тука е гризот како замена и според нас многу подобра варијанта. Брзо, лесно некомплицирано, а многу вкусно, ви препорачуваме да го пробате!

Напиши коментар