Мојата кујна

Сте пробале ли нешто повкусно?

Кремисимо торта

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 600 гр петит бисквити со путер

* 1 л млеко

* 6 лажици шеќер

* 2 пудинг од ванила

* 2 лажици брашно

* 3 лажици густин

* 1 маргарин

* 1 ванилин шеќер

* 5 лажици Краш експрес

* 10 дкг чоколадо

* Неколку крем банани

* 2 портокали

* ½ л слатка павлака

 НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Крем:

Млекото се вари со шеќер, густин, брашно, пудинг и ванилин шеќер. Оставете да се олади.

Во кремот додадете матен маргарин и поделете ја смесата на 3 дела.

Во 1 дел додадете краш експрес

Во 2 дел додадете исецкани крем банани

Во 3 дел додадете крупно рендано чоколадо

Сега исцедете ги портокалите и во него ќе ги потопувате бисквитите.

Подредувајте ги 5*4 редови.

Најпрво почнувате со ред бисквити, следува кремот со Краш експрес, потоа повторно бисквити па ред од филот со крем банани, бисквити и филот со чоколадо. На крај се премачкува со шлаг. Неколку часа тортата треба да отстои во фрижидер, а потоа се сече на парчиња.

Напиши коментар