Мојата кујна

Супер слатки и крцкави: Колачи со чоколадo и кафе

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 1 шоља путер

* 1 лажица екстракт од рум, портокал, малини или некој друг по желба (не е обавезно)

* 1 шоља кафеав шеќер

* 1/2 лажиче нес кафе

* 2 јајца

* 1/2 лажиче сол

* 2 лажичиња ванилин шеќер

* 1 лажиче сода бикарбона

* 3 шољи брашно

* 2 шољи парчиња мелчно чоколадо

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

1 Чекор: Загрејте ја рерната на 180 степени. Во голема чинија измешајте ги путерот, кафето, шеќерот и екстарктот од рум се додека смесата не стане компактна “воздушеста”. Додадете ги јајцата, ванилата, солта и мешајте се доека не се соединат. Потоа во сме додадете сода бикарбона и половина од брашното, па повторно се добро измешајте.

2 Чекор: Со лажичка вадете мали топчиња и редете ги на благо подмачкан плех. Печете 7 минути на 180 степени. Извадете ги од рерна кога ќе почнат да добиваат златеста боја. Оставете ги да се изладат на собна температура. Чувајте ги во затворен сад. Служете ги со кафе, млеко или сок од портокал.

Напиши коментар