Мојата кујна

Суви пиперки полнети со грав

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* ореви

* лук

* грав сварен

* неколку лути пиперки везени

* зејтин

* сол

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Неколку суви, везени, лути пиперки,најпрво се подваруваат, потоа се потпекуваат. Потребно е да имате сварен грав по Ваш вкус, но најдобро е да е сварен што поедноставно,за да доминираат вкусовите од овој рецепт. Гравот се меша со истолчени лук, сол и ореви и со тој фил се полнат пиперките. Можете да додадете и исечкан магданос во филот,а за уште поубав вкус, прелијте ги со врел зејтин пред да почнете да ги јадете…

Добар апетит!

Напиши коментар