Мојата кујна

Торта со бисквити и ореви

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 3 пакетчиња бисквити

* 200 мл млеко

* 100 гр ореви

* 750 мл млеко

* 200 гр шеќер

* 2 јајца

* 2 супени лажици брашно

* 1 пакетче ванилин шеќер

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Млекото (750мл) треба да зоврие. Се додава шеќерот и се меша додека се раствори. Брашното се меша со јајцата (2) и ванилиниот шеќер. Во тоа се додава и млекото со шеќерот и се меша постојано додека се добие крем. Бисквитите се кршат и со нив се покрива дното на садот за печење. Се поливаат со млекото (200мл) и со кремот се прави втор слој. Потоа повторно еден ред кршени бисквити, па слој од кремот се додека имате материјал.

На крај се завршува со слој крем и мелени ореви.

Напиши коментар