Мојата кујна

Вечера за рамен стомак: Салата од краставици и тиквички

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 3 млади тиквички

* 2 мали краставици

* малку магдонос

* сол, бибер, оцет, масло

ПОДГОТОВКА:

Тиквичките излупете ги и исчистете ги од семките. Исечете ги на кришки и варете го 10 минути во солена вода. Исцедете ги и ставете ги во чинија за салата. Откако ќе се изладат додадете ги краставиците исечени на кругчиња, исецканиот магдонос, сол, бибер и оцет по вкус. Додадете масло и измешајте. По желба, можете да додадете и сирење.

Напиши коментар