Мојата кујна

Вкусна вечера со омлет на лепче

Потребно:

  • 2   Јајца/це
  • 2 парче/чиња Кришка/и леб за тост
  • 10 грама Путер
  • малку   Сол
  • малку   Црн бибер

 
Подготовка:

Лебчето се запекува на тост или во рерна.Во сад ставете ги јајцата со малку сол, црн пипер и путер и убаво изматете ги со вилушка. Ставете тава за пржење на тивок и оган, истурете ги јајцата и оставете полека да се готват. Со дрвена лажица полека влечете од крајот на тавата кон средината формирајќи осминки од кајганата.

Продолжете да правите така се додека не е целосно испржено.
Внимавајте да не ги препржите јајцата, односно на површината да имаат малку течност и да се кремасти.
Извадете ги, поделете ги со помош на дрвената лажица и ставете ги врз потпеченото лепче.

Напиши коментар