← НАЗАД НА БОЗА

Запечени шпагети со пилешко месо

Запечени шпагети со пилешко месо
1524 Читања

Одличен предлог за вкусен ручек !!!

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

500 грама пилешко месо

500 грама шпагети

2 свежи ситно исечкани пиперки

400 грама рендан кашкавал

1 средно голем кромид

50 грама путер

Кремаста супа од печурки.

Ловоров лист

Сол, бибер, зачини по желба

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Сварете го пилешкото месо во вода која сте ја зачиниле со сол,бибер и еден ловоров лист. Свареното месо искинете го на поголеми парчиња.

Во водата во која го варевте пилешкото, сварете ги шпагетите.

Додека ги варите шпагетите сварете ја и крем супата во не повеќе од 200 милилитри вода.

Откако сите состојки ќе бидат подготвени, садот во кој ќе печете убаво намрсете го со путер и во него ставете ги сите состојки, пилешкото месо, шпагетите и останатите намирници и убаво измешајте. Одозгора ставете го ренданиот кашкавал.

Се препорачува да се додаде уште 200 милилитри од водата во која се вареше месото и шпагетите, така ќе добиете сочно и вкусно јадење.

Печете во загреана рерна на 240 степени Целзиусови и печете 45 минути.

Уживајте во вкусот!!!

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk