Мојата кујна

Бадам торта

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 5 јајца

* 200г шеќер во прав

* 600 г мелен празма кекс

* 100 г мелени бадеми

* 125 г путер

* 2 дл сок од праска

* 1 слатка павлака

* 2 чоколади за готвење

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Жолчките од јајцата и шеќерот варете ги на пареа. Мелените плазма кекси и бадеми прелијте ги со Вива сокот од праска и мешајте за смесата да се соедини. Во смесата додадете го кремот од жолчки и измешајте го путерот.

Смесата обликувајте ја во посакуваната форма. Украсете со слатка павлака и рендано чоколадо за готвење.

Напиши коментар