Мојата кујна

Баунти рецепт од 4 состојки, готов за 10 минути

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 200 мл. пастеризирано млеко

* 150 г. трошки кокос

* 400 г. шеќер

* 400 г. чоколадо

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

1.Во сад истурете млеко и додадете ги трошките кокос.

  1. Додадете шеќер и се заедно добро промешајте додека не добиете густа, кремаста смеса.
  2. Пренесете ја смесата во калапи или во правоаголен сад, и ставете ја во фрижидерот се додека потполно не се олади.
  3. Откако ќе се зацврсти извадете ја од калапите и исечете ја во правоаголни форми.
  4. Едно по едно потопувајте ги целосно во однапред стопената чоколада и вратете ја во фрижидерот повторно да се олади и стврдне.

Напиши коментар