Мојата кујна

Бела мусака

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 1кг тиквица,

* 1 павлака,

* 100мл зејтин,

* сол,

* 100г брашно,

* 2 јајца,

* 1 чешне лук

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Исечете ги тиквиците на кругчиња, посолете ги и оставете ги водата да излезе од нив. Од брашното, јајцата и водата направете смеса за поховање. Во смесата извалкајте ги тиквиците и испржете ги на загреан зејтин. Наредете ги во сад за печење, премачкајте со павлака, додајте исечкан лук, па повторете ја постапката додека имате материјал.

 

Напиши коментар