Мојата кујна

Брз и лесен рецепт: Плазма бомбици

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 500 гр мелени плазма кекси

* 250 гр маргарин (може и путер)

* 4 супени лажици шеќер во прав

* 2 супени лажици какао

* 150 гр мелени ореви

* малку млеко

* 100 гр чоколадо за готвење (за глазурата)

* 50 гр путер (за глазурата)

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

1.Во длабок сад ставете ги кексите, какаото, шеќерот во прав и оревите и се убаво измешајте.

2.Маргаринот растопете го, и додека е млак, додадете го во смесата. Мешајте додека не се добие хомогена смеса.

3.Од приготвената смеса направете топчиња и оставете ги во фрижидер додека не се стегнат. (Ако смесата не може да се обликува, оставете ја малку во фрижидер, а потоа правете ги топчињата.

4.Во сад на пареа растопете го чоколадото и измечајте го со путерот. Секое топче потопете го со глазурата. Оставете ги бомбичките во фрижидер додека и глазурата не се стегне.

Напиши коментар