Мојата кујна

Брза торта: Медено срце

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 1кг посни бисквити

* 1кг медено срце (го редите така да немате празнина)

* 1,5л газиран сок од портокал + 1л за топење на бисквитите и медените срца, (најдобро фанта)

* 5 пудинга од ванила

* 500гр маргарин

* 4 лажици густин

* 250гр шеќер во прав

* 11 лажици шеќер

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Одвоете сок од 1,5 литар и измешајте ги пудингот и густинот, а преостанатиот сок оставете го да проврие со 11 лажици шеќер додека да се свари.

Маргаринот изматете го пенасто со 250гр шеќер и соединете го со изладениот пудинг.

Редете ги бисквитите натопени најпрво во сокот, а потоа во филот, меденото срце натопено во сокот па во филот, бисквити, фил и повторно бисквити.

 

Напиши коментар