Мојата кујна

Цепкан ајвар

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

7 кг ајварска пиперка

1 лажица ексенција 80%

2 лажици шеќер

400 мл масло

Сол, по вкус

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Испечените и добро излупени пиперки, оставете ги да се исцедат. Потоа ставете ги во садот во кој ќе го пржите ајварот заедно со сокот кој го пуштиле. Додадете ја ексенцијата, шеќерот и половина од маслото. Заедно нека се варат, со постојано мешање и притискање со лажицата. Додека да се испржи пиперката самата ќе се исцепка.

При варењето додадете го остатокот од маслото, посолете по вкус и складирајте во тегли.

Напиши коментар