Мојата кујна

Чипс од тиквички и пармезан

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 2 тиквички со средна големина

* маслиново масло

* 100гр рендан пармезан

* 100гр лебни трошки

* сол

* бибер

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Загрејте ја рерната на 220 степени целзиусови. На тава за печење нанесете мрсна хартија.

Тиквичките исецкајте ги на кругови со дебелина од 50мм и намачкајте ги со маслиново масло. Во посебен сад измешајте ги останатите состојки и секој круг тиквичка убаво натопете го во смесата и потоа убаво распоредете ги круговите врз мрсната хартија на тавата за печење.

Печете 25-30минути, или додека не добијат златна боја. Сервирајте веднаш.

Напиши коментар